Psyres
DAROVAT
HOME
>
AKTUALITY
>
Čeští vědci zkoumají ayahuascu v Amazonii

Čeští vědci zkoumají ayahuascu v Amazonii

1. 12. 2022

Eva Césarová z Nadačního fondu PSYRES pro Seznam Zprávy přiblížila námi podporovanou expedici českých vědců do Jižní Ameriky za účelem zkoumat rituální využití psychedelik.

Pozornost na psychoaktivní nápoj ayahuasca, rituálně užívaný jihoamerickými šamany, neupadá ani po udělení prezidentské milosti, která mladý polský pár zachránila před 8letým trestem za nakládání s DMT, nelegální látkou, kterou ayahuasca obsahuje. „Mnozí lidé, kteří se dotknou skrze ayahuasku sebe sama a života jako odsouzení manželé Kordysovi, potom cítí volání zprostředkovat podobnou zkušenost i dalším zájemcům,“ vysvětluje adiktoložka.

Oblast Antropologie, kterou náš fond podporuje, zaštiťuje projekt nazvaný Expedice Neuron. "Zatím máme za sebou první výpravu do Brazílie, kde jsme testovali techniku ve specifickém prostředí pralesa. Nyní byl několik let pozastaven i v souvislosti s politickým děním kolem bývalého brazilského prezidenta Bolsonara. Doufáme, že s novým prezidentem Lulou se nám dveře opět otevírají."

Chcete pomoci realizovat expedici českých vědců do Brazílie za účelem zkoumání ayahuascy v tradičním prostředí pomocí EEG čepic? Podpořte Nadační fond PSYRES a napomozte tak realizaci výzkumných projektů zaměřených na psychedelika.

Vědci ve spolupráci s tamějšími kmeny chtějí pomocí nových EEG čepic pokračovat ve zkoumání neurobiologie mozků účastníků ayahuascových ceremonií v tradičním prostředí brazilského pralesa. "Součástí zkoumání také bude, jestli nějaká píseň nebo akce šamana ovlivní EEG vícero lidí najednou. Víme už třeba, že hudba je důležitou součástí psychedelické zkušenosti, která ovlivňuje to, čím si člověk prochází," dodává.

Celý rozhovor si můžete přečíst zde.

Zapojte se! Podpořte český psychedelický výzkum. 

logo

Svou finanční podporou skrze výzvu na Darujme

DAROVAT
logo

PŘEČTĚTE SI VÍCE INFORMACÍ O TOMTO PROJEKTU

Psyres
Nadační fond pro výzkum psychedelik
sídlem Vejvodova 444/6, Staré Město, 
110 00 Praha 1
IČO: 05540143
Podmínky užívání a ochrana údajůFAQ
DarovatKoupit produkty PSYRESKlub patronů
fbyt
info@psyres.euPro média
Nadační fond pro výzkum psychedelik
sídlem V Honech 687, 250 67 Klecany,
IČO: 05540143
Podmínky užívání a ochrana údajůFAQ