Psyres
DAROVAT
Podporujeme český výzkum psychedelik

o nás

Vítejte na stránkách PSYRES Nadačního fondu pro výzkum psychedelik!

Jak již vyplývá z názvu našeho fondu, jeho posláním je zajištění finanční podpory českým vědeckým projektům a pracovištím, které se zabývají inovativními léčebnými postupy v oblasti duševních onemocnění, kam asistovaná léčba pomocí psychedelik přirozeně patří.

Ačkoli to není veřejně dobře známo, výzkum psychedelik má na našem území dlouholetou tradici.

Už v 19. století experimentoval J.E. Purkyně s účinky muškátového oříšku a rulíku zlomocného. Před II. světovou válkou Dr. Svetozar Nevole publikoval studii o meskalinu a zkoumal jeho vliv na psychickou činnost člověka. S psychoaktivními látkami později také experimentovali například MUDr. Stanislav Grof, Dr. Jiří Roubíček a výzkumná skupina Dr. Miloše Vojtěchovského, která již tehdy zkoumala psychedelika za účelem jejich využití v psychoterapii.

I když v sedmdesátých letech minulého století bylo zkoumání terapeutického potenciálu psychedelik celosvětově pozastaveno, v novém miléniu tento slibný výzkum opět zažívá renesanci.

Úkolem našeho fondu je podpora výzkumu a studia psychedelických látek a jejich využití ve farmakologii, psychologii, adiktologii a psychiatrii. Svou činností pomáháme při přípravě a realizaci klinických studií, analýz a organizací vzdělávacích akcí.

Spolupracujeme s lékaři, terapeuty a výzkumníky, kteří se do hloubky zabývají změněnými stavy lidského vědomí.

Mezi našimi partnery jsou významné české i mezinárodní instituce.

Sympatizanty nadějného českého výzkumu psychedelik aktivně vyhledáváme nejen mezi filantropy, ale i širokou veřejností.

Jsme přesvědčeni, že využití psychedelik v klinické medicíně může přinést zásadní změnu v přístupu k léčbě duševních onemocnění a zajistit nové poznatky o podstatě lidského vědomí.

S vaší pomocí to dokážeme!

Náš tým

Exekutiva & PR
Zřizovatelé
Správní Rada
Vědecká Rada

EXEKUTIVA & PR

Mgr. Vladěna Sobasová

CEO

Adiktolog, zajímá se o drogovou politiku a oblast závislostí. V minulosti působila jako koordinátorka výzkumných projektů v Národním ústavu duševního zdraví a byla zaměstnancem Sekretariátu Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky (Úřad vlády ČR). Od r. 2016 je součástí local teamu organizátorů Evropské konference k duševnímu zdraví (ECMH).

Mgr. Eva Césarová

PR & média

Adiktolog, studentka Ph.D. programu na Filozofické fakultě a Klinice Adiktologie UK, kde se mj. zabývá rituálním využitím psychedelik v českém kontextu. Spoluzakladatelka České psychedelické společnosti, organizátorka akcí s psychedelickou tématikou, mediální zástupkyně psychedelického výzkumu v Národním ústavu duševního zdraví.

ZŘIZOVATELÉ

prof. MUDr. Jiří Horáček, Ph.D., FCMA

ZAKLADATEL

Neurovědec, psychiatr a psychoterapeut, přednosta Kliniky psychiatrie a lékařské psychologie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (3. LF UK).
Výzkumně se na 3. LF UK a v Národním ústavu duševního zdraví (NUDZ) zabývá studiem léčebného efektu psychedelik, výzkumem schizofrenie, teorií vědomí a využitím neurozobrazovacích metod. Je spoluzakladatelem kliniky Psyon.

MUDr. Tomáš Paleníček, Ph.D.

ZAKLADATEL

Psychiatr a neurovědec. Specializuje se na výzkum účinků psychedelik a dalších psychoaktivních látek. Je vedoucím Centra pro výzkum psychedelik
v Národním ústavu duševního zdraví. Výzkumy jeho týmů pokrývají širokou oblast od buněčných kultur, behaviorálních studií na zvířatech až po studie na zdravých dobrovolnících a využití psychedelik v léčbě depresivních pacientů. Je také spoluzakladatelem kliniky Psyon, prvního zařízení v Evropě, jež nabízí ketaminem asistovanou terapii v léčbě duševních poruch. Ve své klinické praxi se věnuje zejména obecné psychiatrii.

MUDr. Martin Brunovský, Ph.D.

ZAKLADATEL

Neurovědec, neurolog a vedoucí Klinického výzkumného programu Národního ústavu duševního zdraví. Jeho výzkumný zájem spočívá v aplikaci neurozobrazovacích metod, zejména kvantitativní elektroencefalografie, při hodnocení účinků psychoaktivních látek na centrální nervovou soustavu s cílem zlepšení predikce odpovědi na psychofarmakologickou léčbu. Je spoluzakladatelem kliniky Psyon.

Společnost pro podporu neurovědního výzkumu s.r.o.,
V Honech 687, 250 67 Klecany, IČO: 05547130

SPRÁVNÍ RADA

Ing. Václav Dejčmar

filantrop a podnikatel

Ekonom a filantrop, investor do finančních a private equity projektů kolem společnosti RSJ, spolumajitel centra současného umění Dox Prague a příležitostný producent. Rád se zabývá disruptivními myšlenkami a je přesvědčen o zásadním celospolečenském významu psychedelické renesance.

Ing. Ondřej Fryc

filantrop a podnikatel

Celoživotní dobrodruh a podnikatel. S batohem procestoval svět, založil několik firem (nejznámější je mall.cz ) a skrze svůj investiční fond Reflex Capital investuje do nadějných českých projektů a podnikatelů. S manželkou Terezou vychovávají tři děti a podporují množství neziskových aktivit s  celospolečenským dopadem.

Yemi AD

multidisciplinární tvůrce

Multidisciplinární tvůrce, zakladatel a generální ředitel společnosti JAD Production. Tanečník, choreograf, režisér, producent, herec, jeden z nejvyhledávanějších kreativců ve svém oboru. Spolupracoval například s Kanye Westem, vybudoval rozsáhlý seznam klientů. Produkuje vlastní projekty a značky.

VĚDECKÁ RADA

doc. Ing. Martin Kuchař, Ph.D.

PŘEDSEDA RADY

Bioorganický chemik, který se více jak 10 let věnuje forenzní toxikologii a neuropsychofarmakologickému výzkumu. V oblasti psychedelických látek se zaměřil na syntézu čistých alkaloidů, jejich metabolismu a farmakologické charakterizaci s výhledem na jejich využití v psychiatrické praxi. Je aktivní člen mezinárodní forenzní toxikologické společnosti a snaží se aktuální vědecké poznatky transponovat do legislativy omamných a psychotropních látek.

doc. MUDr. Viktor Mravčík, Ph.D.

ČLEN RADY

V r. 2000 získal lékařskou specializaci hygiena a epidemiologie. Doktorát z preventivního lékařství na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze získal v roce 2013. Od roku 2018 je jmenován docentem na Klinice adiktologie 1. LF UK Praha. Od srpna 2002 do října 2021 byl vedoucím Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti při Úřadu vlády, které je členem sítě kontaktních míst Reitox koordinované Evropským monitorovacím centrem pro drogy a drogovou závislost. Publikoval řadu vědeckých a koncepčních prací v oblasti epidemiologie legálních a nelegálních drog a hazardu.

Ingmar Gorman, Ph.D.

ČLEN RADY

Psycholog, který se specializuje na psychedelickou Harm reduction (snižování rizik) a integraci. Je spoluzakladatelem Fluence (www.fluence8.com) psychedelické vzdělávací společnosti školící specialisty v psychedelické léčbě. Dr. Gorman je současně řešitelem a terapeutem Fáze 2 & 3 klinického výzkumu MDMA-asistované Psychoterapie pro post-traumatickou stresovou poruchu (www.mdmaptsd.org).

Prof. Tania Re

ČLEN RADY

Psycholožka, specializuje se na Gestalt Psychoterapii, působí jako terapeutka v Miláně a ve Švýcarsku, kde prohlubuje praxi v bio-naturálních disciplínách. Její přední výzkum je situován v Jižní Americe v domorodých komunitách, kde se věnuje studiu tradičních medicín, rostlin a léčebným rituálům. V posledních letech participuje ve výzkumech s využitím tradičních rostlin ve spolupráci s univerzitami v centru Evropy, Spojených státech a Jižní Americe. V Itálii ve spolupráci s Luca Coscioni Asociací (kde působí jako konzultant) propaguje využití psychotropních substancí v terapii.

Prof. Dr. Jan Ramaekers, Ph.D.

ČLEN RADY

Profesor psychofarmakologie a behaviorální toxikologie, působí na univerzitě v Maastrichtu (Nizozemí). Věnuje se výzkumu v oblasti psychofarmakologie, závislostí, drog a dopravní psychologie.

KDO JSOU NAŠI PODPOROVATELÉ

 • Frank Zanow

  CEO / New Business ANT-Neuro
 • Lumír Kraina

  podnikatel, zakladatel centra spirituálního rozvoje Asaya a firmy
  BRAIN inspiration s.r.o.
 • Jarmila Mucha Plocková

  vnučka Alfonse Muchy, architektka, umělkyně
mikroskopimage-bg

PODPOŘTE PROJEKTY I VY!

CHCI PODPOŘIT

NEWSLETTER

Dostávejte novinky o činnostech Nadačního fondu a o aktualitách z výzkumu psychedelik.


  Psyres
  Nadační fond pro výzkum psychedelik
  sídlem V Honech 687, 250 67 Klecany,
  IČO: 05540143
  Podmínky užívání a ochrana údajůFAQ
  DarovatKoupit produkty PSYRESKlub patronů
  fbyt
  info@psyres.euPro média
  Nadační fond pro výzkum psychedelik
  sídlem V Honech 687, 250 67 Klecany,
  IČO: 05540143
  Podmínky užívání a ochrana údajůFAQ