Psyres
DAROVAT
HOME
>
AKTUALITY
>
Konec kauzy Ayahuasca: Kordysovým předal milost ministr Blažek

Konec kauzy Ayahuasca: Kordysovým předal milost ministr Blažek

Manželský pár odsouzený za šamanské rituály s ayahuascou přijal ministr spravedlnosti Blažek, aby jim oficiálně předal prezidentskou milost. U předání byla i Vladěna Sobasová z Nadačního fondu PSYRES.

24. listopadu 2022, dva roky po zahájení soudního procesu s manžely Kordysovými, se ministr spravedlnosti Pavel Blažek setkává s Jaroslawem a Karolínou.

„Jako ministr spravedlnosti České republiky jsem si plně vědom skutečnosti, že institut milosti je výsostným ústavním právem prezidenta republiky a měl by být aplikován ve zcela výjimečných případech. V případě manželů Kordysových jsem po detailním prostudování celého případu, jakož seznámení se stanovisky předních odborníků v drogové oblasti, dospěl k názoru, že případ kritérium výjimečnosti splňuje," uvedl při setkání s omilostněnými manžely.

Chcete zpřístupnit psychedeliky asistovanou psychoterapii těm, kteří ji potřebují? Podpořte Nadační fond PSYRES a napomozte tak realizaci studií zaměřených na psychedelika v terapii.

Setkání se zúčastnila i Vladěna Sobasová, adiktoložka z Nadačního fondu PSYRES. Její roli v dosažení svobody pro Kordysovi i úsilí dalších aktérů vyzdvihuje samotný ministr: "Děkuji panu prezidentovi, že mému návrhu na omilostnění vyhověl a Pavlu Bémovi a Vladěně Sobasové za jejich neúnavné úsilí v této kauze. Bez jejich vytrvalé snahy by možná k nápravě nepřiměřeného trestu pro oba manžele nedošlo."

Krajský soud v Ostravě uložil Karolině Kordysové trest odnětí svobody v trvání 5 let a 6 měsíců a Jaroslawu Kordysovi trest odnětí svobody v trvání 8 let a 6 měsíců. Manželé byli odsouzeni za nakládání s nápojem obsahujícím DMT, látku, která však, dle odborníků, není návyková a vykazuje terapeutický potenciál. Přesto je však na seznamu zakázaných látek a z legislativního hlediska je její škodlivost srovnatelná s látkami jako je pervitin nebo heroin.

Nadační fond PSYRES se v rámci jednoho ze svých projektů zaměřuje na aktivity potřebné ke změně legislativy spojené s psychedelickými látkami. Naše úsilí můžete podpořit finančním darem - žádná pomoc není malá!

Zapojte se! Podpořte český psychedelický výzkum. 

logo

Svou finanční podporou skrze výzvu na Darujme

DAROVAT
logo

PŘEČTĚTE SI VÍCE INFORMACÍ O TOMTO PROJEKTU

Psyres
Nadační fond pro výzkum psychedelik
sídlem Vejvodova 444/6, Staré Město, 
110 00 Praha 1
IČO: 05540143
Podmínky užívání a ochrana údajůFAQ
DarovatKoupit produkty PSYRESKlub patronů
fbyt
info@psyres.euPro média
Nadační fond pro výzkum psychedelik
sídlem V Honech 687, 250 67 Klecany,
IČO: 05540143
Podmínky užívání a ochrana údajůFAQ