Psyres
DAROVAT
HOME
>
AKTUALITY
>
Vyjádření CZEPS k dezinformačnímu článku o ayahuasce

Vyjádření CZEPS k dezinformačnímu článku o ayahuasce

Česká psychedelická společnost se s vyjádřením obrací na článek Jiřího X. Doležala, který psychoaktivní nápoj označuje za "nejnebezpečnější přírodní psychedelikum u nás".

Novinář, psycholog a aktivista Jiří X. Doležal publikoval v rámci názorového internetového deníku Forum24 článek, ve kterém reaguje na nespokojenost laické i odborné veřejnosti s nadměrným rozsudkem soudu k případu manželů Kordysových. "Je to nesmysl, ayahuaska v České republice opakovaně zabíjela. Je to mimořádně silné psychedelikum. S výjimkou alkoholu, který je tradičně nejvražednější, žádná přírodní droga v naší zemi nenadělala větší škody než ayahuaska," tvrdí Doležal ve svém článku.

Česká psychedelická společnost označuje Doležalův článek za dezinformační: "Toto tvrzení je velmi problematické. Pan Doležal sám zmiňuje, že pro přípravu ayahuasky existuje mnoho receptur, přičemž některé z nich zahrnují nebezpečné rostliny, například durman (který obsahuje atropin, skopolamin a hyoscyamin, což jsou jedovaté psychoaktivní látky formálně spadající mezi delirogeny, nikoliv psychedelika." CZEPS také dodává, že zprávy o smrti spojené s ayahuascou, které Doležal ve svém článku zmiňuje, nejsou dohledatelné a chybí jim zdroj.

"V textu také pan Doležal v podstatě „jen tak mezi řečí“ zamítá terapeutický potenciál N,N-DMT, aniž by měl jakoukoliv odbornou kvalifikaci takový potenciál posoudit. Ke svému zamítnutí používá z kontextu vytrženou, manipulativně užitou citaci z magisterské diplomové práce," zmiňuje CZEPS na svém blogu.

Celé vyjádření České psychedelické společnosti si můžete přečíst zde.

Zapojte se! Podpořte český psychedelický výzkum. 

logo

Svou finanční podporou skrze výzvu na Darujme

DAROVAT
logo

PŘEČTĚTE SI VÍCE INFORMACÍ O TOMTO PROJEKTU

Psyres
Nadační fond pro výzkum psychedelik
sídlem Vejvodova 444/6, Staré Město, 
110 00 Praha 1
IČO: 05540143
Podmínky užívání a ochrana údajůFAQ
DarovatKoupit produkty PSYRESKlub patronů
fbyt
info@psyres.euPro média
Nadační fond pro výzkum psychedelik
sídlem V Honech 687, 250 67 Klecany,
IČO: 05540143
Podmínky užívání a ochrana údajůFAQ