Psychiatr Tomáš Páleníček byl hostem Press klubu Frekvence 1, kde vysvětlil různá využití antidepresiv i tzv. strategii rychlé antidepresivní léčby pomocí psychedelik.
Moderátorka se Tomáše Páleníčka ptá ohledně nárůstu v užívání antidepresiv. "V poslední době je určitě nárůst depresí a úzkostných potíží. Lidé v západní společnosti, která je konzumní jsou dlouhodobě ve stresu - ten pracovní a ekonomický tlak je velmi velký. V každé krizi, jako je ta krize současná, se nároky na lidi zvyšují a to souvisí i s tím, že narůstá počet lidí, kteří mají úzkostné a depresivní potíže," odpovídá.
Dále dodává, že na problémech s duševním zdravím mohla mít svůj podíl i koronavirová pandemie. COVID je totiž neurotropní virus, který napadá mozek, což může přivodit potíže i u lidí, kteří v minulosti dlouhodobé problémy s duševním zdravím neměli. "V poslední době se skutečně potkala celá řada faktorů, která k tomu běžnému stresu, který tam byl, zvýšila zátěž na každého z nás, což se samozřejmě může projevit tak, že se lidé cítí více depresivně a úzkostně."
Chcete zpřístupnit psychedeliky asistovanou psychoterapii těm, kteří ji potřebují? Podpořte Nadační fond PSYRES a napomozte tak realizaci studií zaměřených na psychedelika v terapii.
Mimo antidepresiva a alternativní způsoby jako jsou třeba ayahuascové rituály se Dr. Páleníček zmiňuje i o dalších metodách léčby duševních onemocnění: "Elektrokonvulze jsou jedním ze způsobů léčby, která se dodnes používá jak u deprese, tak třeba u těžkých forem psychóz a schizofrenie. Je to metoda, která může být velmi účinná a zachraňovat životy. Vůbec to nevypadá tak dramaticky jako se může jevit z filmů." Vyzdvihuje především rychlost nástupu efektu, kterou léčba pomocí antidepresiv může postrádat.
Léčba pomocí elektrických šoků však není jediná možná metoda léčení. Strategie rychlé antidepresivní léčby využívá psychedelické látky jako je ketamin nebo psilocybin. Právě těmito látkami se Tomáš Páleníček v NUDZ zabývá, a už dnes je využívá k léčení v rámci výzkumného projektu PSIKET001 zaměřeného na farmakorezistentní pacienty s depresí.
Celý rozhovor si poslechněte zde.