Prof. Jiří Horáček byl hostem podcastu Brain We Are, typickým pro svoje zaměření na mozek a jeho fungování. Přišla řeč i na psychedelika.
"Jak se tvoří vědomí? Co s ním dělají psychedelika?"
Jiří Horáček, představitel námi podporovaného projektu PSIKET002, který je zaměřený na využití psychedelik v paliativní péči, je tím správným odborníkem na zodpovězení těchto otázek.
V rozhovoru dojde mj. na ketamin, látku s dokázaným a velmi efektivním antidepresivním efektem, který se společně s psilocybinem stává předmětem klinického hodnocení, kdy vědci mj. srovnávají jejich účinek. "Ketamin je bezpečný, způsobuje změny psychiky a pracuje s disociací "já". V terapii působí pozitivně v případě deprese a dalších afektivních poruch."
Horáček se zmíní i o své vlastní zkušenosti s látkou v rámci dobrovolnictví ve výzkumech. "Ketamin funguje disociativně - odpojuje člověka od prostředí i od sebe sama. To je zajímává vlastnost, která souvisí na imaginativní rovině s prožitky blízké smrti nebo smrti."
Chcete zpřístupnit psychedeliky asistovanou psychoterapii těm, kteří ji potřebují? Podpořte Nadační fond PSYRES a napomozte tak realizaci studií zaměřených na psychedelika v terapii.
Celou epizodu podcastu si poslechněte zde.