Psyres
DAROVAT
HOME
>
AKTUALITY
>
První ročník unikátního setkání "Psychedelic Molecules"

První ročník unikátního setkání "Psychedelic Molecules"

8. 11. 2023

V září Praha hostila přední odborníky chemie, vývoje léčiv, a legislativy související s psychoaktivními látkami na setkání nazvaném "Psychedelic Molecules". Tato relativně malinká, intenzivní a velmi odborně zaměřená konference, která probíhala tzv. za zavřenými dveřmi, byla zorganizována ve spolupráci Nadačního fondu pro výzkum psychedelik PSYRES s Laboratoří BAFA, VŠCHT Praha. V čele organizace stála především Jitka Nykodemová, Martin Kuchař (Laboratoř BAFA, VŠCHT Praha), a Jana Bednářová (Nadační Fond PSYRES).


Obnovený zájem o terapeutický potenciál psychedelických látek během posledních 10-15ti let vede ke znovu-otevření klinického experimentování s dobře známými, a často dlouho existujícími, látkami - jako jsou psilocybin, MDMA, 5-MeO-DMT, nebo LSD. Celá řada odborných konferencí je tak intenzivně zaměřená na psychoterapii a možnosti využití těchto látek pro léčení duševních chorob. Nicméně, nemalé množství výzkumných laboratoří, využívajíc nástroje a znalosti medicinální chemie, molekulání neurobiologie či neurofarmakologie, vytváří a zkoumá zcela nové látky podobné ve svých účincích klasickým psychedelikům, entaktogenům, či širokému spektru různorodých neurologických a psychických aktivit. Přes významný a fascinující vědecký vývoj v oblastech chemie a farmakologie však tento základní výzkum nedostává velký prostor na současných neuropsychofarmakologických ani psychedelických konferencích, pokud vůbec.

Praha byla dlouhodobě předním místem rozvíjejícím vědu a umění chemie, jejíž historie lokálně sahá až do 16. století, kdy byli alchymisté John Dee a jeho spolupracovník Edward Kelley slavně vítáni na královském dvoře Rudolfa II., jak jsme se kromě dalších zajímavostí mohli dozvědět na vycházce "Alchemická Praha" vedené Martinem Bělohradským, bývalým organickým chemikem, ze skupiny Praha Neznámá.

Chcete zpřístupnit psychedeliky asistovanou psychoterapii těm, kteří ji potřebují? Podpořte Nadační fond PSYRES a napomozte tak realizaci studií zaměřených na psychedelika v terapii.

Území nynější České republiky bylo i v nedávné době kromě špičkového rozvoje chemie v anorganických, organických, biotechnologických, i farmaceutických oblastech také centrem výroby LSD a jejího psychiatrického i filozoficko-uměleckého výzkumu, o čemž se mohli přesvědčit diváci v kině Bio Oko v pondělí 4.9. večer, kde se veřejně promítal dokumentární film Pavla Křemena "LSD made in ČSSR".

Česká republika se i dnes stává jedním z center výzkumu psychedelik, a zároveň lídrem v reformě legislativy týkající se psychoaktivních látek - pokoušející se o ukončení půlstoletí dlouhé "prohibice" a vytvoření "racionální drogové politiky" se striktně regulovaným trhem. To podporuje i návrh zbrusu nové legislativní kategorie "psychomodulační látky", která, pokud bude přijatá, bude znamenat světově průkopnický krok ve změně směřování drogové politiky.

Proto bylo velmi vhodné a relevantní, že ve dnech 4.-5.9. 2023 to byla právě Praha, která poskytla svou náruč předním odborníkům, průkopníkům i mladým vědeckým talentům, aby společně otevřeli témata tzv. tvrdé vědy a vzájemně se obohatili o dosavadní poznání. 


Kdo přijal pozvání na první ročník konference?

Matthew Baggott, doktor neurologie a "data scientist", s více než 30ti lety zkušeností ve výzkumu psychedelik v oblastech preklinické farmakologie, klinického výzkumu, neurovědy, genomiky a vývoje léků. Matt je spoluzakladatel a generální ředitel obecně prospěšné společnosti Tactogen v Kalifornii, která vyvíjí léky pro duševní zdraví s cílem učinit transformativní léky bezpečnějšími, účinnějšími a dostupnějšími. V Praze přednesl prezentaci o nových entaktogenech, jejich detailní farmakologii, motivacích jejich výzkumu, a současném progresu.

Michael Cunningham, postdoktorandský vědecký pracovník na katedře chemie Kolumbijské univerzity v New Yorku, a spoluzakladatel společnosti Gilgamesh Pharmaceuticals, biotechnologické společnosti vyvíjející nové látky s vylepšenou bezpečností, účinností, dávkováním, a nákladovou efektivitou. Mike připravil prezentaci o svém výzkumu 5-HT2AR ligandu a zároveň nehalucinogenní látky, Ariadne, a jejích analogů - sledující a rozvíjející tak jedno z mnoha vláken, jež ponechal dalším generacím a kolegům chemik a psychofarmakolog Alexander "Sasha" Shulgin. Mike se na poslední chvíli bohužel nemohl dostavit osobně, a Mikeovu prezentaci tudíž přednesl Dali Sameš, který celý příběh Ariadne zná. Mike se připojil přes Zoom a sledoval live stream přednášky z východního pobřeží USA ve 3 hodiny ráno.

Dalibor Sameš, domorodý Čech z moravského kraje, ale již dlouhodobě žijící v USA, profesor na katedře chemie a Zuckermanově institutu Mind Brain Behavior na Kolumbijské univerzitě v New Yorku, a též spoluzakladatel již zmíněné společnosti Gilgamesh Pharmaceuticals. Jeho skupina na Kolumbijské univerzitě, The Sames Research Group, zahrnuje chemii, neurovědy, a zobrazování mozku se zvláštním zaměřením na terapii měnící paradigmata a psychedelika. Dali přednesl rozsáhlou prezentaci o ibogainu, současném vědeckém chápání jeho účinků a zároveň spoustě dosud nezodpovězených //otazníků a mysterií//, pro něž se Dali, tak jako mnozí jiní, snaží zapáleně najít odpovědi a vysvětlení.

Ulf Bremberg, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Osmond Labs, později přejmenované na HumanKind Labs, která se zabývá psychedelickým klinickým výzkumem v oblastech "set & setting", s cílem zavést optimalizované protokoly do společnosti.  Také chemik - s doktorátem a postdoktorským studiem absolvovaným v oboru organické chemie s více než dvacetiletými zkušenostmi s průmyslovým vývojem léčiv ve farmacii a biotechnologiích. Ulf se krátce podělil o své začínající akademické laboratoři v Uppsalské univerzitě, a s přesvědčením, že "konferenci by prospělo, kdyby přednášela mladá, ambiciózní a velmi znalá žena," představil svou studentku magisterského studia, Julii Eklund, která odpřednášela danou praktickou práci.

Julia Eklund, studentka chemie a neurochemie na Stockholmské univerzitě, jež dělala výzkum pro svou diplomovou práci pod supervizí Ulfa Bremberga v jeho čerstvě začínající akademické laboratoři na Uppsalské univerzitě. Julia přednesla výsledky své práce na téma syntézy a metabolicko-farmakologické evaluace esterů psilocinu, a sdílela svou vášeň pro výzkum psychedelik.

Thomas Munro, chemik, jež získal vzdělání na Melbournské univerzitě a v McLean Hospital (Harvard Medical School afiliace), a jako jeden z mála na světě je průkopníkem výzkumu salvinorinu A a dalších ligandů κ opioidních receptorů. Thomas připravil nádhernou prezentaci shrnující jak historii tak nejnovější současné poznatky v oblastech pokrývajících chemii a farmakologický výzkum těchto stále nedostatečně studovaných a pochopených, a zajímavě bezdusíkatých, psychoaktivních látek precizních a neobvyklých struktur s mnoha stereochemickými centry - a to dokonce s 3D-obrázky krystalů i modelů vázání molekul v receptorech viděné 3D-brýlemi, jež všem přítomným rozdal.

Hamilton Morris, žurnalista, dokumentární filmař a tvůrce VICE dokumentární série Hamilton's Pharmacopeia, podcaster, a chemicko-farmakologický výzkumník v oblastech psychoaktivních látek, současně žijící v Brooklynu v New York City. Hamilton podal inspirační vhled do některých z fascinujících otázek a pokusů o jejich řešení - z oblastí syntéz teoreticky i prakticky z undergroundových i akademických laboratoří, publikací psychonautských experimentů, zvláštních účinků některých psychoaktivních látek - a jak je jeho již známým umem, přenesl kuriozitu a vědeckou vášeň na všechny ostatní. To vše s prostupující poctou Alexandru Shulginovi, kdo je samozřejmě "idolem" a pomyslným otcem životů a prací mnohých nás přítomných.

Paul Daley, environmentální, analytický, a organický chemik, spoluzakladatel a hlavní vědecký pracovník Alexander Shulgin Research Institute (ASRI) jež nyní operuje v nové laboratoři v Berkeley v Kalifornii. Je znám svou historií jako asistent v laboratoři Dr. Alexandra Shulgina v jeho pozdních letech, kdy Sasha ztrácel zrak. Paul přednesl o nových nálezech, vývoji, a výzkumných směrech v Shulgin Insitutu, kde malý tým chemických a farmakologických výzkumníků moderně pokračuje v životní práci a dílu již mnohokrát zmíněného Alexandra Shulgina, vzácně také zachovávající esenci, s přímým odkazem na historii a filozofii, které na Shulgin Farmě během dekád vznikaly.


Pocta manželům Shulginovým

Po celé dny znovu a znovu zaznívala slova "Shulgin", společně s vděkem, oceněním, a respektem pro jejich práci - v chemii, v psychofarmakologii, a v prostém životě. Ann & Sasha byli přítomni v myslích, srdcích, duši, a celkové atmosféře, a jejich unikátní soucitný vliv jednoduše pokračuje i po jejich fyzickém odchodu ze světa - nejen skrze knihy a jiné dokumenty, ale také skrze nové generace obdobně smýšlejících jedinců, jejichž životy jsou inspirované či ovlivněné láskyplnou prací mnoha forem a dimenzí milovaných Ann a Sashy. Sasha napsal v jedné ze svých knih, TiHKAL, "Whatever I cannot accomplish will be done by the many others throughout the world who share these goals" - "Čehokoli nemohu dosáhnout, udělají mnozí jiní po celém světě, kteří sdílejí tyto cíle", a my zřejmě vidíme, že měl pravdu.

Zapojte se! Podpořte český psychedelický výzkum. 

logo

Svou finanční podporou skrze výzvu na Darujme

DAROVAT
logo

PŘEČTĚTE SI VÍCE INFORMACÍ O TOMTO PROJEKTU

Psyres
Nadační fond pro výzkum psychedelik
sídlem Vejvodova 444/6, Staré Město, 
110 00 Praha 1
IČO: 05540143
Podmínky užívání a ochrana údajůFAQ
DarovatKoupit produkty PSYRESKlub patronů
fbyt
info@psyres.euPro média
Nadační fond pro výzkum psychedelik
sídlem V Honech 687, 250 67 Klecany,
IČO: 05540143
Podmínky užívání a ochrana údajůFAQ