Psyres
DAROVAT
HOME
>
AKTUALITY
>
Prohlášení PSYRES ke Kauze Ayahuasca

Prohlášení PSYRES ke Kauze Ayahuasca

PSYRES Nadační fond pro výzkum psychedelik finančně podporuje studie zkoumající terapeutický potenciál psychedelických látek. Dlouhodobým cílem fondu je zpřístupnit psychedeliky asistovanou psychoterapii v léčbě duševních onemocnění. 

V současnosti se již v mnoha zemích po celém světě hovoří o asistované psychoterapii s využitím psychedelik jako o formě léčby, která je nadějí pro řadu pacientů trpících duševními onemocněními. Tento přístup nabývá na popularitě z mnoha důvodů, mj. kvůli rychlosti nástupu účinku, dlouhotrvajícímu efektu po jednorázovém užití (na rozdíl od pravidelného užívání léčiv typu antidepresiv) a také formě využití v psychoterapii. Dnes je i v Česku realizováno hned několik výzkumných studií s psychedeliky, které pomáhají definovat potenciál těchto látek. Po celém světě narůstá vědeckých studií i zařízení, kde jsou psychedelické látky podávány pro řadu diagnóz. 

Na druhé straně se setkáváme s kauzami typu Kordysových, kdy práce s psychoaktivním nápojem Ayahuasca vedlo k odnětí svobody delší než 8 let. Důvodem je, že Ayahuasca v mnoha případech obsahuje látku DMT, která je spolu s dalšími psychedeliky na seznamu tzv. „zakázaných látek” od r. 1971 a psychedelické látky tímto staví do kategorie hned vedle heroinu, kokainu či pervitinu, tedy vedle mnohem nebezpečnějších látek s vysokým rizikem závislosti. Dnes už panuje mezi odborníky naprostá shoda na tom, že tato regulace, která znamená prohibici, je zastaralá a nereflektuje skutečnost a vědecké důkazy o nebezpečnosti a využití jednotlivých látek. Víme totiž, že DMT návykové není a s ohledem na nebezpečnost vykazuje mnohem nižší zdravotní i společenská rizika oproti jiným látkám, například legálnímu alkoholu. Ve většině zemí Latinské Ameriky je nejen legální, ale oficiálně se používá například k léčbě závislostí.

Z tohoto i řady dalších důvodů mnoho odborníků vnímá tresty za nakládání s psychedeliky jako nepřiměřeně vysoké. Proto jsme se rozhodli diskuzi na téma psychedelických látek, jejich dekriminalizaci a možné léčebné využití přinést do mediálního prostoru a demonstrovat neefektivní a neúměrné nastavení regulace a trestní represe méně nebezpečných látek včetně psychedelik v ČR.

Zapojte se! Podpořte český psychedelický výzkum. 

logo

Svou finanční podporou skrze výzvu na Darujme

DAROVAT
logo

PŘEČTĚTE SI VÍCE INFORMACÍ O TOMTO PROJEKTU

Psyres
Nadační fond pro výzkum psychedelik
sídlem Vejvodova 444/6, Staré Město, 
110 00 Praha 1
IČO: 05540143
Podmínky užívání a ochrana údajůFAQ
DarovatKoupit produkty PSYRESKlub patronů
fbyt
info@psyres.euPro média
Nadační fond pro výzkum psychedelik
sídlem V Honech 687, 250 67 Klecany,
IČO: 05540143
Podmínky užívání a ochrana údajůFAQ