Vítejte na stránkách PSYRES Nadačního fondu pro výzkum psychedelik. Posláním fondu je zajištění finanční podpory českým vědeckým projektům a pracovištím, které se zabývají inovativními léčebnými postupy v oblasti duševních onemocnění. Mezi ně přirozeně patří i psychedeliky asistovaná psychoterapie.
Veřejnost u nás poměrně dobře zná některé historické úseky zkoumání těchto látek. Pozornost však přitahovaly ve vědecké obci mnohem dříve a český výzkum lze bez nadsázky označit za tradiční. Už v 19. století experimentoval český fyziolog, anatom, biolog, básník a filozof Jan Evangelista Purkyně s účinky muškátového oříšku a rulíku zlomocného. Před 2. světovou válkou pak český psychiatr, psychopatolog a lékařský psycholog Svetozar Nevole publikoval studii o meskalinu a zkoumal jeho vliv na psychickou činnost člověka.
S psychoaktivními látkami později experimentoval jeden ze zakladatelů transpersonální psychologie americký psychiatr českého původu Stanislav Grof, docent katedry psychiatrie lékařské fakulty v Praze Jiří Roubíček i výzkumná skupina psychiatra Miloše Vojtěchovského, která v 60. letech zkoumala psychedelika za účelem jejich využití v psychoterapii a držela Československo na špici tohoto výzkumu. Obdobně se náležitým dílem podílel i Milan Hausner, primář psychiatrické léčebny v Sadské, která se s dobrou stovkou lůžek pod jeho vedením stala největší klinikou využívající LSD nejen v zemi, ale i v celé Evropě.
O co rázněji bylo později zkoumání potenciálu psychedelik celosvětově pozastaveno, o to dynamičtěji zažívá slibný výzkum v novém miléniu svou vítanou renesanci. Úkolem fondu PSYRES je proto podpora výzkumu a studia psychedelických látek a jejich využití ve farmakologii, psychologii, adiktologii a psychiatrii.
Svou činností pomáháme při přípravě a realizaci klinických studií a analýz, a organizaci vzdělávacích akcí. Spolupracujeme přitom s lékaři, terapeuty a výzkumníky, kteří se do hloubky zabývají změněnými stavy lidského vědomí. Mezi našimi partnery najdete významné české i mezinárodní instituce.
Sympatizanty mimořádně nadějného českého výzkumu psychedelik však aktivně vyhledáváme nejen mezi filantropy, ale i v řadách široké veřejnosti. Jsme totiž přesvědčeni, že využití těchto látek v klinické medicíně přinese zásadní změnu v přístupu k léčbě duševních onemocnění a zajistí nové poznatky o podstatě lidského vědomí, tolik cenné pro celou společnost.
Dobrou věc teď můžete podpořit i vy. Honí se vám hlavou nějaké otázky? Odpovědi na ně najdete zde.
Kontaktní informace, výroční zprávy a další dokumenty naleznete zde.
Do problematiky duševních onemocnění a jejich léčby Janu přivedl osobní příběh před 20ti lety. Její zájem a víra v širokospektrální léčebný potenciál psychedelik je motorem pro vše co dělá. Do PSYRES přináší 20 let zkušeností v oblasti řízení projektů, marketingu, komunikace nebo péče o zákazníky.
Za sebou má více než dvě dekády praxe v oblasti reklamy, marketingu a tvorby vizuálního stylu. Do PSYRES jej přivádí dlouhodobý zájem o léčebný potenciál psychedelických látek, ve spojení s důvěrou v přední domácí odborníky na tuto problematiku.
Adiktolog, studentka doktorského programu na Filozofické fakultě a Klinice adiktologie Univerzity Karlovy. Zabývá se rituálním využitím psychedelik v českém kontextu. Spoluzakladatelka České psychedelické společnosti, organizátorka akcí s psychedelickou tématikou a mediální zástupkyně psychedelického výzkumu v Národním ústavu duševního zdraví.
Neurovědec, psychiatr, psychoterapeut a přednosta Kliniky psychiatrie a lékařské psychologie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Výzkumně se zde a současně v Národním ústavu duševního zdraví zabývá studiem léčebného potenciálu psychedelik, výzkumem schizofrenie, teorií vědomí a využitím neurozobrazovacích metod. Spoluzakladatel kliniky Psyon.
Psychiatr a neurovědec se specializací na výzkum účinků psychedelik a dalších psychoaktivních látek. Vedoucí Centra pro výzkum psychedelik v Národním ústavu duševního zdraví. Výzkumy jeho týmů pokrývají oblasti od buněčných kultur až po využití psychedelik v léčbě depresivních pacientů. Spoluzakladatel kliniky Psyon.
Neurovědec, neurolog a vedoucí Klinického výzkumného programu Národního ústavu duševního zdraví. Soustředí se na aplikaci neurozobrazovacích metod (zejména kvantitativní elektroencefalografie) při hodnocení účinků psychoaktivních látek na centrální nervovou soustavu s cílem zlepšení predikce odpovědi na psychofarmakologickou léčbu. Spoluzakladatel kliniky Psyon.
Ekonom a filantrop, investor do finančních a private equity projektů kolem společnosti RSJ. Spolumajitel centra současného umění Dox Prague a příležitostný producent. Rád se zabývá disruptivními myšlenkami. Je přesvědčen o zásadním celospolečenském významu psychedelické renesance.
Podnikatel a dobrodruh (s batohem procestoval svět). Založil několik úspěšných firem jako Mall.cz. Skrze svůj investiční fond Reflex Capital investuje do nadějných českých projektů a podnikatelů. S manželkou Terezou vychovává tři děti a společně podporují neziskové aktivity s celospolečenským dopadem.
Kreativec, filantrop a zakladatel JAD Productions. Yemi se ve spolupráci se světovými značkami a umělci zasloužil o mezinárodní uznání. Byl vybrán z milionu uchazečů jako jeden z osmi členů posádky dearMoon, první civilní lunární mise pod záštitou SpaceX. V neposlední řadě založil Moonshot Platform, neziskovou organizaci podporující inovátory řešící globální výzvy. V roce 2022 mu byla udělena stříbrná medaile předsedy Senátu za za odvahu překračovat každodennost a hledat výjimečnost. Jeho úsilí v oblasti vzdělávání a inovace je důkazem jeho odhodlání pro dosažení pozitivní společenské změny.
Bioorganický chemik. Více než 10 let se věnuje forenzní toxikologii a neuropsychofarmakologickému výzkumu. V oblasti psychedelických látek se zaměřuje na syntézu alkaloidů, jejich metabolismu a farmakologické charakterizaci s výhledem na jejich využití v psychiatrické praxi. Aktivní člen mezinárodní forenzní toxikologické společnosti. Aktuální vědecké poznatky přenáší do legislativy omamných a psychotropních látek.
Lékař se specializací hygiena a epidemiologie. Doktor preventivního lékařství na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a docent Kliniky adiktologie. Někdejší vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti při Úřadu vlády. Publikoval řadu vědeckých a koncepčních prací v oblasti epidemiologie legálních a nelegálních drog, a hazardu.
Psycholog se specializací na psychedelickou harm reduction (snižování rizik) a integraci. Spoluzakladatel psychedelické vzdělávací společnosti Fluence školící specialisty v terapii asistované psychedeliky. Řešitel a terapeut klinického výzkumu MDMA asistované psychoterapie pro posttraumatickou stresovou poruchu.
Psycholožka se specializací na Gestalt psychoterapii. Působí jako terapeutka v Miláně a ve Švýcarsku, kde prohlubuje praxi v bionaturálních disciplínách. Její přední výzkum je situován v Jižní Americe v domorodých komunitách. Věnuje se studiu tradičních medicín, rostlin a léčebných rituálů. Participuje na výzkumech s využitím rostlin ve spolupráci s univerzitami ve střední Evropě, Spojených státech a Jižní Americe. V Itálii propaguje využití psychotropních látek v terapii.
Profesor psychofarmakologie a behaviorální toxikologie. Působí na univerzitě v nizozemském Maastrichtu. Věnuje se výzkumu v oblasti psychofarmakologie, závislostí, drog a dopravní psychologii.
Zajímají vás aktuality z výzkumu psychedelik nebo novinky z činnosti fondu? Přihlaste se k odběru newsletteru!