Mezinárodní studie COMPASS Pathways se zabývá léčbou deprese pomocí psilocybinu. Zapojili se do ní i pacienti z České republiky.
Zmírnění symptomů deprese podle výsledků studie trvalo u některých pacientů i 12 týdnů po jednorázovém podání 25 mg psilocybinu. Vědci doposud zkoumali především optimální dávkování a možné vedlejší účinky. Studie se zúčastnilo 233 pacientů - z toho 8 účastníků výzkumu pochází z České republiky.
Pacienti podání látky obecně dobře snášeli. Nejčastějšími vedlejšími účinky byly závratě, bolesti hlavy nebo nevolnost. U zkoumaných pacientů byl sledován výskyt sebevražedných myšlenek a úmyslného poškozování. „Většina případů se objevila minimálně až po týdnu po podání psilocybinu, což poukazuje na okamžitý účinek,“ uvedl lékař Tomáš Páleníček pro iDNES. Žádná ze skupin zapojených do výzkumu neprokázala zhoršení symptomů deprese v podobě sebevražedných myšlenek. Odborníci uvádí, že účinky podané psychedelické látky by mohla ještě zlepšit podpůrná psychoterapie.
Následující fází studie bude zkoumání délky trvání antidepresivního účinku na velkém souboru pacientů a také účinku opakovaného podání psilocybinu.
Chcete zpřístupnit psychedeliky asistovanou psychoterapii těm, kteří ji potřebují? Podpořte Nadační fond PSYRES a napomozte tak realizaci studií zaměřených na psychedelika v terapii.
V Národním ústavu duševního zdraví momentálně probíhají dvě významné studie PSIKET001 a PSIKET002, které srovnávají účinek psilocybinu, ketaminu a midazolamu v léčbě deprese. Jedná se o výzkumný projekt zaměřený na pacienty nereagující na standardní formy léčby deprese a na onkologické pacienty s diagnózou deprese spojenou s jejich onemocněním. „Obě studie jsou velkou nadějí pro pacienty, kterým jiné formy léčby nezabírají. Pakliže se léčebný potenciál prokáže, můžeme předpokládat, že dojde ke zpřístupnění této formy léčby i běžným pacientům mimo rámec výzkumných studií,“ doplňuje Filip Tylš z NUDZ.
Výzkumný projekt PSIKET stále nabírá dobrovolníky. Ti se mohou hlásit na www.psiket.cz.