MUDr. Tomáš Páleníček, vedoucí Centra pro výzkum psychedelik v Národním ústavu duševního zdraví a hlavní řešitel projektu PSIKET001, který PSYRES podporuje, byl hostem v CNN Prima News.
Psychiatr prof. Páleníček představil princip ketaminem asistované psychoterapie, její účinky, benefity i rizika s ní spojená. V pořadu Nový den čelil otázkám ohledně vyjímečnosti ketaminu jako látky užívané k léčbě psychických onemocnění v pražské psychedelické klinice PSYON, ve které sám působí.
Jaký vliv má ketamin na mozek?
“Ketamin mění naše vnímání a prožívání. Mohou se objevovat vizuální i tělesné vjemy a můžeme získat přístup ke vzpomínkám a pocitům, ke kterým se běžně nemůžeme dostat.”
Jak rychle pacient pociťuje úlevu?
“O ketaminu víme, že se jedná o látku která má rychlý antidepresivní účinek. Narozdíl od ostatních antidepresiv, které musí pacient užívat v rámci několika týdnů (většinou 6 až 8 týdnů), abychom viděli efekt, po jednom proběhnutém sezení s ketaminem úleva přichází prakticky okamžitě.”
Jak dlouho tyto účinky vydrží?
“U ketaminu se robustní antidepresivní účinek ukazuje být v rámci dní až týdnů. Tento efekt se však dá posílit psychoterapií a prodloužit.”
Není to nebezpečné?
“Každá léčba má svá rizika. Ketamin se však ukazuje jako velmi bezpečný v léčbě deprese, závislostí a některých úzkostných poruch. V Americe dnes existuje 300 ketaminových klinik a v Evropě už 13. PSYON je právě jedna z prvních evropských klinik, které se zaměřují na ketaminem asistovanou psychoterapii.”
Celý rozhovor si poslechněte zde (39:35).
Srovnání účinku ketaminu a psilocybinu se věnují projekty s příhodným pojmenováním PSIKET. Více informací o PSIKET001, příslibu pro pacienty s depresí, kterým běžné léky nepomáhají a o PSIKET002, naději pro pacienty trpící existenční krizí v souvislosti s onkologickou diagnózou zde.
Podělte se s námi na zajištění realizace těchto projektů a finančně je podpořte skrz PSYRES ZDE.