Přednáška prof. Jiřího Horáčka
16.5. 2023
18:30 - 21:00
Velká aula Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, Jana Palacha 2, Praha 1
Přidejte se k události na Facebooku
„Bad trip“, jinak také „výzvová“ (challenging) zkušenost, představuje velmi nepříjemnou reakci na psychedelika, která je typicky spojená s úzkostně-paranoidními prožitky, obavami ze ztráty sebe sama, děsivou ikonografií, rozpuštěním ega a narušením struktury a vnímání prostoru a času. Od prosté psychedelické zkušenosti se „bad trip“ odlišuje v řadě parametrů a jedná se tedy o kvalitativně zcela odlišnou reakci na psychedelikum.
I přes to, že subjektivně se jedná o výrazně negativní prožitky, může mít tato zkušenost pro uživatele velmi pozitivní psychologický dopad. Důvodem je to, že otevírá řadu filosofických otázek, ukazuje obnaženou odvrácenou stránku naší existence a může poskytovat nový vhled do toho, jaká je skutečná podstata naší reality a na jakých hlavní osách se vyjevuje našemu vědomí. Podkladem paradoxního pozitivního psychologického efektu „bad tripu“ pak mohou být právě uvedené existenciální uvědomění a vhledy přinášející nové poznání spojené s pocitem, že člověk je „blíže podstatě“.
Prof. MUDr. Jiří Horáček, Ph.D.
Klinika psychiatrie a lékařské psychologie 3. LF UK
Centrum pokročilých studií mozku a vědomí NUDZ
Přednosta Kliniky psychiatrie a lékařské psychologie 3. lékařské fakulty UK a vedoucím Centra pokročilých studií mozku a vědomí Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ). Působí jako výzkumník, psychiatr a psychoterapeut. Jeho výzkumné aktivity zahrnují studium psychedelik, teorii vědomí a zobrazování mozku a možnosti léčby existenciální tísně u onkologických nemocných a v paliativní léčbě. Je editorem několika knih a je autorem více než 200 vědeckých článků. Profesor Jiří Horáček získal několik mezinárodních ocenění vč. „Senior Research Fellow of the Bedfordshire CMHR in association with the University of Cambridge”.