Aplikace iTrip

Aplikace iTrip: Mobilní aplikace sbírá data, poskytuje informace a snižuje rizika spojená s užíváním psychedelických látek

O LSD, psilocybinu, ayahuasce a mnohých dalších látkách, známých jako psychedelika (dříve označovaná jako halucinogeny), se dnes často diskutuje v kontextu jejich možného terapeutického využití v léčbě duševních onemocnění. Ačkoliv jsou psychedelika zařazena mezi zakázané látky, jsou hojně užívána i mimo terapeutický kontext, kde lze obtížně hodnotit jejich (ne)bezpečnost a rizika spojená s užitím v nekontrolovaném prostředí.  Aplikace iTrip cílí na širokou populaci lidí, kteří přicházejí do kontaktu s těmito látkami, od pacientů až po příležitostné uživatele.

Čeští vědci jsou mezi prvními na světě, kteří přistoupili k této tématice progresivně a využili moderních technologií ke studiu psychedelik v široké populaci. Aplikace iTrip umožňuje sbírat aktuální data, která budou využívána k hlubšímu a komplexnímu pochopení psychedelických látek, kontextu jejich užívání, anonymizované charakteristiky populace uživatelů, subjektivních pocitů i zkušeností uživatelů, a zachytí i dlouhodobý vliv psychedelické zkušenosti na psychickou (ne)pohodu jedinců. Uživatelům na oplátku umožní uchování vlastních psychedelických zkušeností v kontextu zkušeností celé populace uživatelů a jejich vlastních, komplexnější náhled na vlastní duševní zdraví (díky dotazníkům a notifikacím) a nabídne nástroje snižující rizika spojena s užíváním psychedelik skrze jasně strukturované informace o konkrétních látkách s uvedenými zdroji a kontakty na specializovaná pracoviště. Aplikace tak funguje i jako účinný nástroj prevence ve smyslu “harm reduction”.

V rámci přísného zachování anonymity uživatelů v souladu s platnou legislativou o ochraně osobních údajů využívá iTrip nejmodernější bezpečnostní technologie jako jsou šifrování dat pomocí standardu AES256-GCM a jejich kompletní manipulace striktně v souladu se zákonem 101/2000 Sb., který zaručuje, že žádné osobní informace nebudou nikde uvedeny. Výsledky zveřejňované ve vědeckých časopisech jsou vždy přísně anonymní a prezentují se formou celkových dat souboru po statistickém zpracování. Realizace aplikace a k ní vázaného výzkumu byly schváleny Etickou komisí Národního ústavu duševního zdraví.

Aplikace iTrip, jež vychází pod taktovkou Nadačního fondu pro výzkum psychedelik – PSYRES, se v současné době snaží pro projekt získat finanční podporu veřejnosti, s cílem zajistit potřebné financování programování a dalších nákladů souvisejících s jejím vývojem.

Aplikace je nyní volně ke stažení na pro operační systémy Android i iOS: http://onelink.to/4thzjc

Více informací o aplikaci: https://itrip.psyres.eu/

Podpořit aplikaci můžete zde: https://www.darujme.cz/projekt/1204121

Newsletter

Dostávejte novinky o činnostech Nadačního fondu a o aktualitách z výzkumu psychedelik.