Psyres
DAROVAT
HOME
>
AKTUALITY
>
Nová publikace českých vědců #psilocybin

Nová publikace českých vědců #psilocybin

30. 06. 2022

"Psilocybin – zprostředkované zeslabení gamapásmových sluchových odpovědí ustáleného stavu (ASSR) je řízeno intenzitou kognitivních a emocionálních domén psychedelické zkušenosti." (Psilocybin—Mediated Attenuation of Gamma Band Auditory Steady-State Responses (ASSR) Is Driven by the Intensity of Cognitive and Emotional Domains of Psychedelic Experience)

Tento neurovědní článek se zabývá psilocybinem a aktivitou gama (v mozku) měřenou pomocí EEG. Gama je dlouhodobě spojována s kognitivním zpracováním reality. Gama aktivita napomáhá například podržení informací v paměti, vytváření představ či kontrole impulzů.

Pomocí speciální zvukové stimulace o frekvenci 40 Hz se mozek synchronizuje na tuto frekvenci a kvalita této synchronizace může být snížená u psychotických stavů. V této studii psilocybin snížil u zdravých dobrovolníků kvalitu této synchronizace, což poukazuje na psychotomimetický (psychóze podobný) efekt a významnou roli 5-HT2A a 5-HT1A receptorů u psychotických stavů. Výsledky studie jsou v souladu s teorií „entropického mozku“, která říká, že během psychedelické zkušenosti jsou elevovány „primární stavy“ mozku, je narušeno testování reality, a zvýšeno emoční prožívání vedoucí k následné zvýšené neuroplasticitě mozku.

PDF: https://www.mdpi.com/2075-4426/12/6/1004/pdf

Zapojte se! Podpořte český psychedelický výzkum. 

logo

Svou finanční podporou skrze výzvu na Darujme

DAROVAT
logo

PŘEČTĚTE SI VÍCE INFORMACÍ O TOMTO PROJEKTU

Psyres
Nadační fond pro výzkum psychedelik
sídlem V Honech 687, 250 67 Klecany,
IČO: 05540143
Podmínky užívání a ochrana údajůFAQ
DarovatKoupit produkty PSYRESKlub patronů
fbyt
info@psyres.euPro média
Nadační fond pro výzkum psychedelik
sídlem V Honech 687, 250 67 Klecany,
IČO: 05540143
Podmínky užívání a ochrana údajůFAQ